2018 m. balandžio 25 d., trečiadienis

Kromvelio kalavijas... krepšelinis kalavijas...

 Kromvelio kalavijas... krepšelinis kalavijas...

Vestminsterio aikštė (Palace of Westminster)

      Filadelfijos meno muziejuje kabo taip vadinamas Oliverio Kromvelio (Oliver Cromwell, 1599-04-25 – 1658-09-03) kalavijas. Kas tas Kromvelis, manau nėra reikalo per daug kalbėti (vienas iš kraugerių diktatorių, religinių fanatikų ir tiek...) – šiuo atveju, daug įdomesnis jo kalavijas. Veikiausiai kalavijas jam nepriklausė, o tik gavo jo vardą dėl užrašo „FOR THE COMMON WEALTH OF ENGLAND“ ir Anglijos bei Airijos herbų. Na, dar ant rankos apsaugos yra vyro, panašaus į patį Kromvelį atvaizdas.
Skevoneska
15 a. Venecija.
Stambule Šv. Irenos arsenalas
Tai vienas tipiškiausių Anglijos pilietinio karo metu populiaraus krepšelinio kalavijo (kalavijas su kryžma ir rankos apsauga panašia į krepšelį – angl: Baskethilted) pavyzdys. Tiesą pasakius, tarp kariškių jie buvo ganėtinai populiarūs visoje Europoje. Savo šaknis ima iš ispaniškosios rapyros ir venecijietiškos skevonos, kuri savo ruoštu kilusi iš „Espada Eslavona“ ar „Spada Schiavona“ arba dar „Spada schiavonesca“ - skevoneskos (italų kalboje „ch“ skaitoma kaip „k“. angl būtų: skee-ah-voh-nah): kitaip tariant – slaviškas kalavijas - turint galvoje Balkanų, Istrijos ir Dalmatijos (dabartinė Kroatija) slavus, kurie ilgą laiką sudarė Venecijos Respublikos kondotjerų branduolį. Jos maršas tarp kariškių prasidėjo panašiai nuo 1560-tųjų. Praktiškai tuo metu ji daug kur įsitvirtino kaip kovinis kariškių karo lauke naudojamas ginklas. Neretai, žiūrint kokia kalba pateikta informacija – „krepšelinis kalavijas“ taikomas ir rapyrai, ir tik iš konteksto galima bandyti gaudytis arba bandyti įsivaizduoti, kas iš ties turima galvoje. Ypač, kai kalbama apie mūšio lauką. O esmė tame, kad terminas „broadsword“ atsirado tik Viktorijos laikais ir tik pas Britus, kur jie taip vadino visus karinius kalavijus turinčius rankeną su apsauga panašia į krepšelį ir, negana to, vienašmenius arba su pusantriniais ašmenimis kalavijus. Kolekcionieriai dažniausiai (bet nebūtinai) „broadsword“ ar „baskethilted sword“ terminą taiko būtent vienašmeniams kalavijams su krepšeline rankena. Atitinkamai, panašiu laiku - sunkiesiems kariškių naudojamiems kalavijams rytų Europoje prigijo terminas „palašas“. O iš esmės – tai vienas ir tas pats – nuo XIX a. tai reiškė kovinį kalaviją, dažniausiai vienašmenį.Venecijos skevona 17 a.
Taigi, jau venecijiečių nuo rapyros nusižiūrėtą ir prie skevonos pridėtą krepšelinę rankeną (gardą), pietų vokiečiai gerokai ištobulino ir, dažniausiai, vokiškoji būdavo labai uždara – tam, kad nebereikėtų šarvuotos pirštinės. Manoma, kad jau su vokiškąja įtaka krepšelinis kalavijas pateko į Angliją (Anglijoje, karališkajame arsenale visi vedantieji meistrai daugumoje buvo vokiečiai ir šiaurės lombardai), o iš ten į Škotiją, kur kiek pasikeitusi beveik tapo jų nacionaliniu gerai atpažįstamu ginklu pakeitusiu dar vis tuo metu naudojamą mažąjį ar didįjį kleimorą.

Šiaip, šių krepšelinių kalavijų rankenos, pradedant nuo skevonsekos, būna pačios įvairiausios, egzistuoja net visa jų identifikavimo tipologija - nuo atviresnių iki uždarų, pilnai apgaubiančių riešą - nepilnai, nusileidžiančių žemiau kryžmos iki rikaso, aukščiau kryžmos ir t.t...

Taigi, grįžtam prie „mūsų“ Kromvelio kalavijo.

Škotiški krepšeliniai
kalavijai -
skyrėsi ne tik
ornamentas,
bet ir pomėgis krepšelį
išmušti medžiaga
(dažniausiai raudona)
Duotojo kalavijo ilgis 96,8 cm., geležtis nuo smaigalio iki krepšelio – 82,6 cm, krepšelis, panašiai 12,9x11,7 cm., plotis storiausioj vietoj – 5,4 cm, na ir svoris 1,405 kg. Kiek sunkokas, turint galvoje, kad tiek skevonos, tiek rapyros, tiek jų krepšeliniai analogai ir „giminaičiai“ vidutiniškai sverdavo apie 1,1-1,2 kg. Nukaldintas Anglijoje apie 1650-tuosius.

Geležtis plieninė, ornamentai išmušti (embossed iron) su gana ryškiu ir "aštriu" reljefu, krepšelis pasidabruotas, kriaunose panaudotas dar ir medis.
Šiaip, pasaulyje, egzistuoja nemažai Oliveriui Kromveliui priskiriamų kalavijų ir dabar sunku iš ties griežtai teigti kurį jis iš ties nešiojo (o veikiausiai turėjo iš ties ne vieną ir net ne du...), tačiau Karališkajame ginklų muziejuje (The Royal Armouries Museum), matomai saugomas iš ties, vienas iš jam priklaususių kalavijų – taip pat “krepšelinių”…
Kromvelio laikmečio apranga

Pomirtinė Kromvelio kaukė 1658 m. Ashmolean Museum, Oxford 
 
 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą