2016 m. gruodžio 26 d., pirmadienis

Septynvamzdis „monstras“... Noko šautuvas...

Jeigu kas matėte „serialą“ arba skaitėte knygas apie šaulį Ričardą Šarpą, tai ko gero atkreipėte dėmesį į Šarpo artimo draugo Harperio rankose laikomą masyvų šautuvą.
Kadras iš filmo

Septynvamzdį šautuvą. Ir tai ne fantastika. Toks iš tiesų egzistavo. Vieną iš šių „monstrų“, kurių buvo pagaminta tik 5 vienetai (arba iki šių dienų išliko tik 5, nors yra versija, kad 7), yra ir pas Šarpo kūrėją Bernardą Kronvelį (Bernard Cornwell).
Bernardas Kronvelis su septynvamzde muškieta


Taigi, kas tai per “žvėris”?


Trumpai tai jis vadinamas Henrio Noko (Nock Volley Gun) – vienas geriausių ir žinomiausių XVIII-XIX amžių sandūros anglų šaunamųjų ginklų meistrų- šautuvu. Tiesa, konstruktoriumi ir išradėju buvo Džeimsonas Vilsonas, bet gamino Nokas.

Šautuvas sveria 6 kg ir išspjauna 170 gr. švino – kiekvieną vamzdis užtaisomas 13,2 mm pistoletinė kulka. Šaudo viena salve.

Jis buvo sukurtas Britų karinių jūrų laivyno užsakymu. Šis šautuvas turėjo padėti šauliams sėdintiems krepšiuose ant stiebų ar esantiems ant tiltelių per abordažą.

Noko šautuvo taiklumas buvo visiškai ne koks. Tinkamas tik šluoti susitelkusiai masei. Abordažui kaip ir tinkamas, tačiau atatranka buvo tokia galinga, kad jo savininkas turėjo būti iš ties labai tvirtas milžinas arba šaulys rizikavo susilaužyti raktikaulį. Visai gali būti, kad tai pasakos, nes senų ginklų mėgėjai bando ir originalus ir replikas, bet kažkaip niekas nieko nesusilaužė.

Rekonstrukcija


Vienok jo pertaisymas... Manau galit patys įsivaizduoti tą „hemorojų“ J


Taigi, šio projekto Karinis jūrų laivynas atsisakė, o pagaminti egzemplioriai išsivaikščiojo po pasaulį.
Tik čia jau mitų ir legendų lygyje, kalbama, kad šį šautuvą kaip reikiant įvertino niekadėjai kapitonai, kurie bijojo įgulos maišto ir užtaisytus laikė savojoje kajutėje. Tie kas susipažinę su Anglų karinio jūrų laivyno XVIII-XIX amžių „tradicijomis“ – manau, kad pasakys, jog šios legendos turi svorį. Nežinau, bet aš linkęs tam pritarti J


Žodžiu, šis kaip ir nevykęs gaminys į užmarštį nepateko. Jis buvo funkcionalus ir veikiantis.
Tiesa, buvo ir gerokai didesnių monstrų


 Tačiau plačiose masėse būtent septynvamzdis  didžiausią garsą įgijo Kronvelio ir Ričardo Šarpo vyriausiojo seržanto, airio, Pito Herperio dėka XX a. pabaigoje.
Tiesa, skaitant romaną, jis šiek tiek pervertintas. Atrodo, kad tai vos ne nuo šiuolaikinio malūnsparnio nukabintas rotorinis kulkosvaidis...
Kadras iš filmo

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą