2016 m. birželio 14 d., antradienis

Svaidymo kryžius. Kryžius svaidymui. Wurfkreutz.     Truputėlis egzotikos, kuri, savo laiku,  visai nebuvo egzotika.
     Kas negirdėjo apie visokius nindzių svaidymo įnagius? Na, tokius kaip žvaigždutės? Kiek jie buvo efektingi, o ypač prieš šarvuotą samurajų, tai dar didelis klausimas, tačiau Vakarų viduramžių Europoje realiai nuo XII amžiaus buvo naudojami svaidomieji kryžiai. Užuominų galima rasti netgi iki pat XVII a. vidurio.     Dažniausiai tai buvo suvirinti ir užaštrinti gana masyvūs du strypai. Kai kada jie buvo puošiami, o dažnai net ir užmaskuoti kaip šventa relikvija.
     Paplitę jie buvo dabartinėje Vokietijoje ir yra užuominų, kad juos savo laiku mėgo piligrimai. Matyt ne visi jie (piligrimai) buvo tokios nuolankios avelės, kaip bandoma vaizduoti. Beje, kai kuriose Vokietijos žemėse, tam tikru istoriniu laikotarpiu (net iki XV-XVI a.), didikas norėdamas tapti riteriu, turėjo aplankyti  šventas žemes arba vietas. Su ginklais į tokias vietas įeiti buvo draudžiama... Ne visi galėjo sau leisti ginkluotą palydą... Na bet čia jau kita tema...
      Tai nebuvo kažkoks "gėdingas" ginklas. Tačiau, aišku, ir nepagrindinis. Greičiausiai "paskutinio šanso" ginklas. Tiesą sakant, galime tik spėlioti, kadangi užuominų apie juos yra gana mažai, o kaip ir bet kokio kovinio realaus ginklo - išlikusių dar mažiau. Muziejuose jų beveik taip pat nėra. Kažkokių mokomųjų manuskriptų, kaip beje ir apie tuos pačius svaidomus peilius, taip pat nėra. Ko gero dėl tos pačios priežasties, jog tai buvo savaime suprantamas įnagis, nuo kurio prasideda ginklo valdymo mokslai skirti koordinacijos lavinimui, įgūdžių tobulinimui ir t.t. Tačiau retai kas juos buvo įvaldęs (juokdarių ir cirkininkų neturiu galvoje) taip, kaip mes juos įsivaizduojame iš kino filmų. Iš 10 metrų pataikydavo į kelmą ir gerai, nes tai nebuvo efektingas tų laikų ginklas, kaip kartais bandoma piešti.
       Tarp kitko, kalbant apie viduramžius ir ankstesnius amžius iki jų, terminas "savaidomasis peilis" nelabai tinkamas. Tai daugiau buvo savaidomi durklai. Universalūs, bet tinkamo balanso. Specializacija buvo itin reta  ir tai jau daugiau paskutiniųjų amžių produktas.  
      Na bet kaip ten buvo ar nebuvo, o gaila, kad tokie svaidymo mokslai neatrodė verti brangaus pergamento...  Komentarų nėra:

Rašyti komentarą