2016 m. balandžio 26 d., antradienis

Judita ir Holofernas

Judita ir Holofernas. Visai buvau pamiršęs šią Biblijinę istoriją, kol apie ją nepriminė FB leidinys https://www.facebook.com/MarginaliaMS/photos/a.155252471296813.34478.154536014701792/635943679894354/?type=3&theater        Pati istorija tai nieko ypatingo:

        Jei apie pačią istoriją, tai iš esmės tas pats "judas", tik kitoj saujoj. Trumpai siužetas būtų toks: asirai, vadovaujami Holoferno, užpuola Judėją ir pakeliui į Jeruzulę apgula Betulijos miestą. Žodžiu, miestas jau po 3-jų (?) mėnesių apgulties ruošiasi pasiduoti, tačiau viena patriotė - ypač graži miestietė Judita, su savo tarnaite/verge prasiskverbia į priešų stovyklą, įgauna pasitikėjimą, suvilioja kariuomenės vadą ir po audringų lėbavimų (šiaip tai bandoma teigti, kad Holofernas prisigėrė tik žiūrėdamas į Juditos grožį :) nu jo... aha... bet tuo pačiu sakoma, kad buvo pasipūtėlis gašlūnas, gobšuolis ir t.t.), kai vadas prisigėręs užmiega, Judita, padedama ištikimos tarnaitės nukerta/nupjauna jo galvą ir pargabena į miestą. O toliau, aišku - "hepyendas": galva pakabinama ant miesto sienų, priešai išsilaksto...

 Sebald Beham, 1547          Tačiau, nei ši moteriško klastingumo su patriotizmo priemaiša istorija, kur kas įdomesnis jos V. Europos viduramžiškas traktavimas. Vakarų Europoje Judita simbolizavo Mergelės (Skaistybės) pergalę prieš velnią (šėtoną) arba nuolankumo/paklusnumo ir skaistumo pergalę prieš gašlumą ir pasipūtimą. Judita (ta pati šaknis ir reikšmė, kaip ir Judo, kurio tiesioginis vertimas būtų "pagarbintas", o reiškia "išdaviką") buvo įtraukta į Mulier sancta sąrašą - tai yra į šventųjų moterų/žmonų sąrašą ir turėjo reikšti ir simbolizuoti Nuolankumą, Teisingumą ir Skaistumą arba Išmintingumą (priklauso nuo konteksto). Tuo tarpu Holofernas turėjo reikšti pasipūtimą/išdidumą, gašlumą/palaidumą ir tironiją (žydai aišku Juditą laikė pasipriešinimo ir didvyriškumo simboliu ir t.t., bet čia ne apie juos). Taigi, visa tai įkvėpė ir pasauliui davė ne vieną menininką, kurio  šedevru ar šiaip įspūdingu meno kūriniu galime grožėtis ir šiandieną (jei netrikdo pagal šiandieninę kai kurių žmonių sampratą žiaurios scenos).
Tai tik keletas...


1525 m. Conrat_Meit

Andrea Mantegna 1495 m.

 Antiveduto Gramatica 1620-1625

Artemizijus Džentileski (GENTILESCHI)

Carlo Saraceni 1615 m.

Cornelis Galle 1610-1620 m.

Cristofano Allori 1580 m.

Franz  von Stuck

Gustav Klimt

Caravaggio 1598 m.

  Lucas Cranach 1530

Peter Paul Rubens

 prancūzų miniatura XI a.

Sandro Botticelli

Sandro Botticelli

 Sandro Botticelli

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą